logo leaf

A Lunch Box Staple

  twitter   facebook  delicious   digg   Follow Me on Pinterest 

On a recent grocery shopping trip in Madison, WI, our Savvy Organic Shopper found competitive prices on ingredients to make a staple in many kids’ lunch boxes: peanut butter and jelly sandwiches. She found a 24-oz. loaf of organic bread on sale for $3.99 (the same size conventional loaf was $3.59), organic peanut butter for $3.79/lb (conventional was $2.15/lb.), and organic jelly for $2.49 for 10 oz. (conventional was $2.89 for 12 oz.). That means for $1.64 more, or pennies more per serving, she was able to purchase organic ingredients made without artificial flavors, colors, or preservatives. With those benefits at that price, both your kids and your pocketbook will thank you!